Local football results round-up

All the local football results.

By The Newsroom
Wednesday, 29th September 2010, 2:29 pm
Updated Wednesday, 29th September 2010, 2:29 pm

EAST OF SCOTLAND LEAGUE

Scottish Cup, first round - Civil Service Strollers 1 Wigtown and Bladnoch 2, Edinburgh City 1 Clachnacuddin 0, Coldstream 1 Forres Mechanics 3, Hawick Royal Albert 0 Dalbeattie Star 3, Newton Stewart 1 Preston Athletic 1, Edinburgh University 2 Brora Rangers 2, Lossiemouth 0 Whitehill Welfare 2, Vale of Leithen 1 Keith 3, Selkirk 1 Bo'ness United 6, Gala Fairydean 1 Sunnybank 6.

Alex Jack Cup, second round - Stirling University 3 Leith Athletic 2 (after extra time), Tynecastle 3 Peebles Rovers 0, Lothian Thistle 1 Ormiston 0, Gretna 2008 2 Easthouses Lily 1.

Sign up to our daily Berwickshire News Today newsletter

Premier Division - Heriot Watt University 0 Spartans 3.

First Division - Berwick Rangers Reserves 3 Craigroyston 1, Eyemouth United 1 Kelso United 1.

Fixtures for this week:

Saturday, October 2

Scottish Cup, first round replays - Brora Rangers v Edinburgh University, Preston Athletic v Newtown Stewart.

Premier Division - Whitehill Welfare v Vale of Leithen, Civil Service Strollers v Stirling University, Tynecastle v Edinburgh City, Spartans v Selkirk, Heriot Watt University v Lothian Thistle.

First Division - Peebles Rovers v Hawick Royal Albert, Kelso United v Berwick Rangers Reserves, Coldstream v Gala Fairydean, Craigroyston v Easthouses Lily, Gretna 2008 v Leith Athletic, Ormiston v Eyemouth United.

Tuesday, October 5

Premier Division - Preston Athletic v Tynecastle.

Wednesday, October 6

Premier Division - Lothian Thistle v Whitehill Welfare, Edinburgh City v Civil Service Strollers, Heriot Watt University v Vale of Leithen.

BORDER AMATEUR LEAGUE

Border Cup, first round - Leithen Rovers 3 Gala Rovers 1.

Division A - Duns Amateurs 6 Newtown 0, Hawick Waverley 2 Greeenlaw 3, Jed Legion 1 West Barns Star 4, Pencaitland 5 Hawick Legion 1.

Division B - Ancrum 8 Gala United 0, Chirnside Colts 1 Langholm Legion 2, Earlston Rhymers 3 Hawick United 1, Eyemouth 3 Tweeddale Rovers 1, Stow 4 Coldstream Amateurs 0, Tweedmouth Amateurs 3 Linton Hotspur 6.

Division C - Hawick Legion Rovers 2 Lauder 2, Kelso Thistle 5 St Boswells 1, Peebles Rovers Reserves 4 CFC Bowholm 4, Selkirk Victoria 3 Tweedmouth Amateur Colts 1, Yetholm 2 Hearts of Liddesdale 6.

Fixtures for this week:

Scottish Amateur Cup, first round (East) - Linton Hotspur v Fossoway Amateurs.

Division A - Chirnside v Leithen Rovers, Duns Amateurs v Gordon, Hawick Waverley v Gala Rovers, Jed Legion v Greenlaw, Newtown v Pencaitland, West Barns Star v Hawick Legion.

Wright Cup, first round - Langholm Legion v Tweedmouth Amateurs.

Division B - Coldstream Amateurs v Chirnside Colts, Earlston Rhymers v Eyemouth, Tweeddale Rovers v Ancrum.

Division C - CFC Bowholm v Tweedmouth Amateur Colts, Hearts of Liddesdale v Kelso Thistle, Lauder v Gala Hotspur, Yetholm v Selkirk Victoria.