The sporting week ahead

TROPHY WITH NO NAME: Sunday, April 22 ‑ At Braidwood sporting clays, entries close 12.30pm.

EOS YOUTH LEAGUE: Thursday, April 19 ‑ Leith Athletic v Gala Fairydean (6.45pm). Sunday, April 22 ‑ Gretna 2008 v Gala Fairydean (2pm). Tuesday, April 24 ‑ Edinburgh City v Gala Fairydean (tbc).

EOS PREMIER DIVISION: Saturday, April 21 ‑ Leith Athletic v Vale of Leithen; Tynecastle v Selkirk (2.30pm). Tuesday, April 24 ‑ Vale of Leithen v Stirling University (7pm).

EOS FIRST DIVISION: Saturday, April 21 ‑ Gala Fairydean v Eyemouth United; Hawick Royal Albert v Berwick Rangers Reserves; Easthouses Lily v Peebles Rovers. Wednesday, April 25 ‑ Heriot Watt University v Peebles Rovers (7.30pm).

SOUTH OF SCOTLAND CUP SEMI-FINAL: Saturday, April 21 ‑ Penicuik v Leithen Rovers at Victoria Park (2pm).

WADDELL CUP QUARTER-FINAL: Thursday, April 19 ‑ Ancrum v Linton Hotspur (6.30pm).

BEVERIDGE CUP SECOND ROUND: Saturday, April 21 ‑ Pencaitland v Gala Rovers (2pm).

BAL DIVISION A: Saturday, April 21 ‑ Chirnside v Newtown; Hawick Waverley v Hawick Legion; West Barns Star v Tweeddale Rovers (2.30pm). Tuesday, April 24 ‑ Langholm Legion v Gala Rovers; Newtown v Pencaitland (6.15pm).

BAL DIVISION B: Saturday, April 21 ‑ Chirnside v Jed Legion; Greenlaw v Tweedmouth Amateurs; Linton Hotspur v Ancrum; Selkirk Victoria v Hearts of Liddesdale (2.30pm).

BAL DIVISON C: Saturday, April 21 ‑ CFC Bowholm v Peebles Amateurs; Lauder v Gala Hotspur; St Boswells v Earlston Rhymers; Winton v Tweedmouth Amateur Colts (2.30pm). Tuesday, April 24 ‑ CFC Bowholm v Gala Athletic; Earlston Rhymers v Gala Hotspur; Lauder v Kelso Thistle; Winton v St. Boswells (6.15pm).

SOUTH CHALLENGE CUP FINAL: Sunday, April 22 ‑ Stirling University v Duns at Netherdale (2pm).

RBS NATIONAL CUP FINAL: Saturday, April 21 ‑ Gala v Ayr at Murrayfield (4pm). Previews and interviews above and on page 25.

HAWICK SEVENS: Saturday, April 21 ‑ At Mansfield Park (first tie 2pm). Full preview and draw on page 26.

GALA WANDERERS SEVENS: Saturday, April 21 ‑ At Netherdale (first tie 1.30pm). Draw on page 26.

BERWICK SEVENS: Sunday, April 22 ‑ At Scremerston (first tie 1pm). Draw on page 26.

NATIONAL U18S YOUTH CUP SEMI-FINAL: Sunday, April 22 ‑ Selkirk Youth Club v Boroughmuir Colts (2pm).

NATIONAL U18S YOUTH BOWL SEMI-FINAL: Sunday, April 22 ‑ Peebles Colts v Greenock Wanderers Colts (3pm).

UNDER 16S NATIONAL YOUTH CUP SEMI-FINALS: Sunday, April 22 ‑ Gala Red Triangle v Stirling County Colts (1pm); Glasgow Hawicks v Jed-Forest (2pm).

BORDER LEAGUE FINAL: Wednesday, April 25 ‑ Gala v Hawick at Philiphaugh (7.30pm).