Results, tables and fixtures

RESULTS

FOOTBALl

SATURDAY, MARCH 19

Scottish League Third Division

Albion Rovers 1, Clyde 1

Annan Athletic 2, Montrose 1

Berwick Rangers 3, Queen’s Park 1

East Stirling 2, Arbroath 5

Stranraer 1, Elgin 2

South Challenge Cup semi-finals

Threave Rovers 0, Edinburgh City 2

Spartans 3, Vale of Leithen 1

East of Scotland League Premier Division

Edinburgh University 0, Preston Athletic 0

Lothian Thistle 2, Heriot-Watt University 3

Selkirk 1, Civil Service Strollers 4

Tynecastle 2, Whitehill Welfare 0

P W D L F A Pts

Spartans 14 12 2 0 41 9 38

Stirling Univ 18 10 3 5 47 23 33

Edinburgh Univ 16 7 6 3 18 14 27

Whitehill Welf 13 7 2 4 21 13 23

Lothian Thistle 16 6 4 6 31 28 22

Edinburgh City 17 4 10 3 23 23 22

Tynecastle 14 6 2 6 24 20 20

Vale of Leithen 13 3 5 5 16 20 14

CS Strollers 13 3 4 6 15 26 13

Selkirk 11 3 2 6 19 32 11

Preston Athletic 15 3 1 11 20 51 10

Heriot-Watt Univ 16 2 3 11 17 33 9

First Division

Eyemouth United 5, Peebles Rovers 4

Hawick Royal Albert 0, Coldstream 3

Kelso United 0, Craigroyston 0

Leith Athletic 2, Easthouses Lily 2

Ormiston 0, Gretna 2008 2

P W D L F A Pts

Leith Athletic 16 13 2 1 61 15 41

Gretna 2008 15 12 1 2 46 13 37

Gala Fairydean 16 9 3 4 45 34 30

Easthouses Lily 16 8 3 5 35 21 27

Eyemouth Utd 15 8 3 4 47 34 27

Berwick Rangers 18 7 2 9 38 41 23

Craigroyston 16 6 3 7 27 24 21

Peebles Rovers 16 6 2 8 28 50 20

Coldstream 16 5 2 9 22 36 17

Kelso Utd 17 3 5 9 24 42 14

Ormiston 14 1 6 7 18 32 9

Hawick RA 15 0 2 13 14 63 2

Border Cup final

Pencaitland 1, West Barns Star 0

Border Amateur League Division A

Gala Rovers 1, Duns Amats 3

Gordon 1, Chirnside 1

Greenlaw 1, Leithen Rovers 2

Hawick Waverley 2, Newtown 2

Jed Legion 1, Hawick Legion 4

P W D L F A Pts

Duns Ams 13 11 2 0 48 13 35

Leithen Rovers 13 11 1 1 53 29 34

West Barns Star 16 10 0 6 57 35 30

Gala Rovers 13 7 3 3 24 17 24

Pencaitland 12 7 2 3 32 21 23

Chirnside 15 6 3 6 28 32 21

Hawick Wav 18 5 5 8 45 52 20

Gordon 13 5 3 5 25 28 18

Newtown 16 5 1 10 31 53 16

Jed Legion 17 4 2 11 22 49 14

Hawick Legion 16 4 0 12 25 44 12

Greenlaw 12 1 0 11 20 37 3

Division B

Chirnside Colts P, Hawick Utd P

Coldstream Ams 3, Earlston Rhymers 1

Gala Utd 2, Tweedmouth Ams 6

Linton Hotspur 5, Eyemouth 0

Stow 2, Ancrum 3

Tweeddale Rovers 1, Langholm Legion 1

P W D L F A Pts

Tweeddale Rov 15 12 1 2 54 15 37

Eyemouth 19 10 5 4 41 34 35

Linton Hotspur 16 11 0 5 57 35 33

Langholm Leg 13 10 3 0 31 12 33

Stow 16 8 3 5 43 33 27

Tweedmouth Am 18 8 2 8 47 45 26

Coldstream Am 19 6 5 8 38 49 23

Ancrum 14 5 3 6 29 25 18

Chirnside Colts 14 4 3 7 29 39 15

*Hawick Utd 16 4 3 9 36 53 12

Earlston Rhym 16 2 2 12 30 52 8

*Gala Utd 18 1 2 15 22 65 -1

*points deducted

Division C

Gala Hotspur 11, Hawick Legion Rovers 1

Peebles Rovers Reserves 3, Kelso 2

Selkirk Victoria P, CFC Bowholm P

St Boswells 2, Yetholm 0

Tweedmouth AC 1, Hearts of Liddesdale 5

P W D L F A Pts

Selkirk Victoria 15 13 2 0 61 20 41

Hearts of Lidd 16 12 1 3 75 26 37

Gala Hotspur 14 8 2 4 54 37 26

Lauder 12 5 5 2 25 14 20

Peebles RR 16 4 7 5 31 40 19

*CFC Bowholm 16 6 3 7 42 35 18

*Yetholm 19 6 5 8 39 50 17

Hawick LR 15 4 5 6 27 48 17

St Boswells 13 4 1 8 17 49 13

Tweedmouth AC 15 3 1 11 21 30 10

*Kelso Thistle 17 2 2 13 21 64 -1

*points deducted

SUNDAY, MARCH 20

East of Scotland Youth League Cup

Spartans 1, Craigroyston 3

Edinburgh City 3, Coldstream 3

East of Scotland Youth League

Heriot-Watt University 3, Tynecastle 1

TUESDAY, MARCH 22

Scottish League Third Division

Clyde 1, Arbroath 1

Elgin 1, Berwick Rangers 2

Montrose 0, East Stirling 2

East of Scotland Premier Division

Lothian Thistle 1, Spartans 1

RUGBY

SATURDAY, MARCH 19

East League Division 1

Penicuik 20, Portobello FP 49

Lismore P, Hawick Quins P

P W D L F A B Pts

Duns 16 15 0 1 625 129 13 73

Portobello 17 13 0 4 489 310 13 65

Trinity Acad 16 11 0 5 353 259 9 53

Lismore 14 9 0 5 441 239 13 49

Hawick H 14 9 0 5 346 268 7 43

Dunbar 17 8 0 9 299 387 5 37

Earlston 17 5 0 12 218 407 6 26

Dalkeith 17 5 0 12 249 367 4 24

Moray House 17 4 0 13 238 470 6 22

Penicuik 17 2 0 15 212 654 4 12

Regional Bowl third round

Glenrothes 21, Alloa 24

Borders Semi Junior League

Gala Wanderers 15, Duns Colts 0

FIXTURES

FOOTBALL

SATURDAY, MARCH 26

Scottish League Third Division (3pm)

Arbroath v Stranraer

Berwick Rangers v East Stirling

Clyde v Montrose

Elgin v Albion Rovers

Queen’s Park v Annan Athletic

King Cup third round (2.30pm)

Stirling University v Vale of Leithen

Leith Athletic v Lothian Thistle

Edinburgh University v Eyemouth United

East of Scotland League (2.30pm) Premier Division

Heriot-Watt Univ v Civil Service Strollers

Edinburgh City v Selkirk

Whitehill Welfare v Preston Athletic

First Division

Easthouses Lily v Kelso United

Gala Fairydean v Gretna 2008

Hawick Royal Albert v Craigroyston

Peebles Rovers v Ormiston

South Cup semi-final (2pm)

Leithen Rovers v Gala Rovers (at Innerleithen)

Border Amateur League (2.30pm) Division A

Chirnside v Pencaitland

Duns Ams v West Barns Star

Greenlaw v Hawick Waverley

Newtown v Hawick Legion

Division B

Ancrum v Tweeddale Rovers

Chirnside Colts v Linton Hotspur

Eyemouth v Langholm Legion

Gala Utd v Earlston Rhymers

Tweedmouth Amats v Hawick Utd

Division C

Gala Hotspur v Hearts of Liddesdale

Lauder v CFC Bowholm

Selkirk Victoria v Yetholm

St Boswells v Kelso Thistle

Tweedmouth AC v Hawick LR

SUNDAY, March 27

Image Printers Cup Final (2.30pm)

Spartans v Tynecastle (at St Mark’s Park)

East of Scotland Youth Challenge Cup second leg (2pm)

Coldstream v Tynecastle

Craigroyston v Leith Athletic

Edinburgh City v Gala Fairydean

Spartans v Heriot-Watt University

TUESDAY, MARCH 29

Scottish League Third Division

Annan Athletic v Clyde (7.30pm)

Queen’s Park v Montrose (7.30pm)

Berwick Rangers v Stranraer (7.45pm)

RUGBY

SATURDAY, March 26

East League Division 1 (3pm)

Portobello FP v Earlston

Hawick Quins v Dalkeith

Regional Bowl quarter-finals (3pm)

Alloa v Duns

Strathendrick v Hillfoots

Trinity Accies v Ross Sutherland