DCSIMG

Fixtures wiped out by snow and ice

Shielfield has been covered in snow. Picture by: Kimberley Powell

Shielfield has been covered in snow. Picture by: Kimberley Powell

 

THE sporting fixture list has been decimated by the snow this weekend.

Selkirk v Eyemouth United is very doubtful, but there will be a pitch inspection at Yarrow Park at 9am tomorrow.

All but four Border Amateur League games were called off on Friday, and decisions on Leithen Rovers v Duns and the three others will be made on Saturday morning.

The Border Amateur Select team match against Edinburgh and Lothian scheduled for Sunday at Netherdale is also off, as is the Lowick United Ladies match.

SCOTTISH LEAGUE

Third Division (3pm)

Berwick Rangers P-P Elgin City

East Stirling v Queen’s Park

Montrose v Clyde - pitch inspection Saturday at 10am

Stirling Albion v Annan Athletic

EAST OF SCOTLAND LEAGUE

Premier Division (2pm)

Edinburgh University P-P Stirling University

Gretna 2008 v Spartans - pitch inspection Saturday at 9am

Preston Athletic P-P Lothian Thistle Hutchison Vale

Tynecastle P-P Civil Service Strollers

Vale of Leithen P-P Edinburgh City

Whitehill Welfare v Heriot-Watt Univ

First Division (2pm)

Burntisland Shipyard v Peebles Rovers

Coldstream P-P Berwick Rangers Reserves

Craigroyston P-P Easthouses Lily

Duns P-P Ormiston

Hawick Royal Albert v Gala Fairydean (2.30pm)

Kelso United v Leith Athletic

Selkirk v Eyemouth United - pitch inspection Saturday at 9am

SCOTTISH AMATEUR CUP

Fifth round (2pm)

Harestanes v Pencaitland

SOUTH OF SCOTLAND CUP

Third round (1pm)

Carnwath P-P Lochar Thistle

Chirnside Utd P-P Hawick Utd

Hearts of Liddesdale v Ancrum

Tweeddale Rov P-P Hawick Waverley

WADDELL CUP

PRELIMINARY ROUND (1.30PM)

Peebles Ams P-P Biggar

First round (1.30pm)

Coldstream Ams P-P Eyemouth Ams

Gordon P-P Greenlaw

Hawick Legion Rovers P-P Gala Rovers

Winton P-P Selkirk Victoria

Beveridge Cup

First round

West Barns Star P-P Newtown

BORDER EMBROIDERIES BORDER AMATEUR LEAGUE

Division A (2pm)

Leithen Rovers v Duns Ams

Division B (2pm)

CFC Bowholm P-P Gala Hotspur

Jed Legion P-P Hawick Legion

Linton Hotspur P-P Stow

Division C

Lauder P-P Earlston Rhymers

St Boswells v Gala Athletic

Tweedmouth Ams Colts P-P Abbotsford Albion

NORTH NORTHUMBERLAND LEAGUE

Division 2 (2pm)

Lowick United v Boulmer

Tweedmouth Rangers P-P Alnmouth United

SANDERSON CUP

First round (1.30pm)

Berwick United v Belford

Newbiggin v Rothbury

North Sunderland v Red Row

Springhill v Shilbottle CW

RUNCIMAN CUP

First round (1.30pm)

Amble St Cuthbert v Craster Rovers

Shilbottle CW Reserves v Bamburgh Castle

====

RUGBY

EAST DIVISION 1 (2PM)

Berwick P-P North Berwick

Dunbar P-P Linlithgow

Langholm P-P Preston Lodge

Portobello FP v Livingston

RHC v Duns

BORDERS SEMI JUNIOR LEAGUE (2PM)

Duns Colts v Selkirk YC

Gala Wanderers v Jed Thistle

Hawick PSA v Berwick Colts

Langholm Colts v Kelso Quins

Peebles Colts v Hawick Wands

Tynedale Colts v Melrose Wasps

 

Comments

 
 

Back to the top of the page